دوره متوسطه اول پسرانه واحد 3 - مشهد
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  عملکرد دبیرستان را در سال تحصیلی 97-1396 چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  عالی

  خوب

  متوسط

  مقالات دانش پژوهان ---> اهمیت جنگل ها { جنگل ها }

  ۱-از برخوردگیاهان  به صورت مستقیم قطرات باران با زمین جلوگیری کرده و باران به آرامی به زمین بر خورد می کنند. این نقش هم در جذب آب و هم در جلوگیری از فرسایش خاک موثر می باشد. پوشش گیاهی از مسایل حیاتی در مدیریت منابع خاک بشمار می رود.

  ۲-در اثر فعالیت جانداران و ریشه دواندن گیاهان و درختان به داخل خاک مناطقی ایجاد میکنند که آب قادر است در آن نفوز کند. نفوذ یک لیتر آب در جنگلهای پهن برگ ۷ دقیقه و ۴۰ ثانیه در زمین کشاورزی ۴۶ دقیقه و ۲۶ ثانیه و در خارج جنگل ۴ ساعت و ۴۰ ثانیه طول می کشد.

   ۳-جلوگیری از فرسایش خاک٬ چنانچه هر کیلوگرم خاک فرسایش یابد هفتاد و پنج کیلوگرم ازت٬ بیست وچهار کیلوگرم فسفر و هشت کیلوگرم پتاس در هر هکتار از مزارع از زمین از میان خواهد رفت. بعنوان مثال در مناطق پر باران مهمترین کنترل کننده فرسایش پوشش گیاهی می باشد.

   ۴- درختان و به عبارتی پوشش گیاهی مانع حرکت شنهای روان می شوند. امروزه یکی از عوامل شدت بیابانزایی نبود پوشش گیاهی است به گفته محققین جنگلها قبل از ملتها و بیابانها بعد از ملتها بوجود آمده اند.

   ۵- سایه انداختن بر محیط خشک بیابان مانع از تبخیر شدید آب می شود.

   ۶-پوشش گیاهی در اثر تبخیر و تعرق در یک محیط موجب تعدیل آب و هوا و ایجاد باران می شود. تقریبا ۳ درصد بارانهای کره زمین را جنگلها ایجاد می کنند.

   ۷-در اطراف فرودگاها کمربند سبز ایجاد می کنند تا از سر و صدای ناشی از هواپیماها جلوگیری کنند.

   ۸-ایجاد کمربند سبز در اطراف شهرها از نفوذ بادها و گرد و غبار جلوگیری می کند و امروزه در هر برنامه ریزی شهری ایجاد پارکها و کمربند سبز از اصول شهر سازی بشمار می رود.

   ۹-پناهگاه انواع حیوانات و حفظ گونه های درختی.

   ۱۰-در تولید خاک و نگهداری از خاک و ثبات آن گیاهان نقش اصلی دارند.

   ۱۱-جلوگیری از سیلابهای وسیع و فرسایش خاک در واقع حفاظت از آب و خاک که مایه حیات و خاک بستر حیات می باشد. طبق محاسبات بعمل آمده سالیانه ۷۵ بیلیون تن خاک در جهان فرسایش می یابد که در اروپا یک بیلیون تن و در آسیا ۲۵ بیلیون تن و در آفریقا ۲۰ برابر بیشتر٬ در یک محاسبه در کشور مالزی به این نتیجه رسیدند جایی که ۹۴ درصد پوشیده از جنگل باشد یک دوم تن خاک و در صورتیکه ۶۴ درصد پوشش داشته باشد ۳.۱۰ تن خاک فرسایش می یابد.

   ۱۲-لاشبرگها همانند اسفنجی آب را جذب می کنند به همین دلیل است که محیط جنگل قادر است تا ۴۰ برابر بیشتر از محیط غیر جنگلی آب را جذب کند.

   13-در گردنه ها و مناطق کوهستانی درختان مانند پایه ای لایه های عظیم برف را در سطح دامنه های پرشیب دوخته و از حرکت آنها جلوگیری می کنند.

   14-لاشبرگها پس از پوشیده شدن تبدیل به هوموس شده و از فرسایش بیشتر خاک جلوگیری می کنند.

   15-جلوگیری افزایش رسوب پشت سدها دارد. در سال ۱۳۶۱ هشتصد میلیون متر مکعب رسوب در مخزن سد سفید رود جمع شده است.

   16-تشکیل سفره های آب زیر زمینی و نهایتا پیدایش چشمه ها و روخانه.

   17- جلوگیری از افزایش دی اکسید کربن و جلوگیری از تخریب لایه ازون.

   18-آب و هوا در تابستان زمین انرژی حرارتی خورشید را جذب می نماید و در زمستان به منزله روپوش مانع از دست رفتن حرارت می گردد. جلوگیری از حرکات دامنه ای مانند لغزش ها و....

   19- که در نواحی از جنگلها به عنوان پشتوانه کشاورزی و عامل افزایش تولیدات یاد می کنند زیرا آب باران با عبور از لاش برگها که حاوی مواد غذایی است به جنگلی جریان دارند٬ حاوی مواد آلی غنی هستند زیر زمین رفته یا از روی آن عبور کرده و به زمینهای کشاورزی می رسند.

   20-گیاهان در یک اکوسیستم در ابتدای اکوسیستم قرار دارند و با نابودی آن دیگر سیستمها نیز نابود خواهند شد.

  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 1631054 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد