دوره متوسطه اول پسرانه واحد 3 - مشهد
امروز    ساعت:
ویژه ها
تبریک تولد
  عضویت در کانال پیام رسان سروش
  نظر سنجی
  عملکرد دبیرستان را در سال تحصیلی 97-1396 چگونه ارزیابی می‌کنید؟

  عالی

  خوب

  متوسط

  مقالات دانش پژوهان ---> سلامتی انسان و اقلیم { بهداشت و سلامتی }

  بشر از ساليان داراز به دنبال كشف حقايق همچون اثر تغييرات اقليم برروي سلامتي خود است. حدود 2500 سال پيش ٬ هیپوکرات٬ در موضوع سلامتی انسان و نوسانات اقلیمی و آب و هوایی کتاب‌هایی نوشته بود. نظرات و عقاید متفاوتی در این مورد وجود دارد.

  اقلیم بعنوان یک منبعی که مایحتاج بشری را تامین می‌کند. در طول سالیان انسان با پناه بردن به این منبع با تولید غذا٬ انرژی و جهت سازگاری با محیط زیست خود در تکاپو است. مایحتاچ ما بطورمستقیم به اقلیم و آب و هوا وابسته است. تمامی موجودات زنده‌ای که روی این سیاره زندگی می‌کنند٬ بعنوان قسمتی از محیط زیست بشکل بیولوژیکی با اقلیم سازش پیدا کرده است. تفاوت انسان با سایر موجودات زنده در این است که انسان محیط زیست خود را به دلخواه شکل دهی و با شرایط خود منطبق می‌سازد. الگوهای رفتاری٬ شکل ساخت و سازها و اجتماعات به شکل سازگار با اقلیم محلی توسعه می یابند.

   

  انسان بدون شک تعادل طبیعت و اقلیم را بهم زده٬ بدین منظور از حال حاضر تغییرات اقلیم صده‌های آینده برآورد شده و سیناریوهایی در مورد نتایج احتمالی ارائه شده است. که تاثیر اقلیم برروی سلامتی انسان در این مقوله از نظر دور نمانده است. در عین نحوه واکنش موجودات زنده به این تغییرات هنوز آشکار نشده است.

   

  با یک عبارت عامیانه می‌توان گفت آب‌و‌هوا همان چیزیکه روزمره با‌ آن سر و کار داریم. مفهوم اقلیم٬ به میانگین رویدادهای آب وهوایی در طول مدت ماه٬ فصل و سال اطاق می‌شود. آب و هوا را در موقعی که خیلی سرد٬ یا خیلی گرم٬ ویا خیلی مرطوب یا خیلی خشک است درک می‌کنیم. این وضعیت یک حد نهایی محسوب می‌شود و برروی سلامتی انسان نسبت به مواقع دیگر اثرات زیان‌باری دارد. هر سال طوفان‌ها٬ سیکلونهای استوایی و سیل موجب مرگ هزاران انسان می شود.

   

  ارتباط بین وضعیت آب و هوایی و بیماریها٬ با آشکار شدن بیماری‌های فصلی براحتی نمایان می‌شود. تا اوایل این سده٬ یکی از دلایل مرگ و میر کودکان اسهال بوده٬ در حال حاضر٬ مرگ و میر ناشی از اسهال میکروبی در کشورهای عقب مانده دیده می‌شود. در نواحی استوایی کشاورزی٬ تولید مواد غذایی تمامی اجتماعات تماما به فصول و بارندگی های فصلی وابسته است.

   

  فصل بارندگی در نواحی مرطوب به فصل گرسنگی و بیماری معروف است چرا که کشت و کار در فصول بارندگی به راحتی انجام پذیر نیست و از طرفی تغذیه نامناسب و ضعیف استقبال از بیماری‌های حاره ای است.

   

  افزایش متوسط حرارت جهانی استرسهای ناشی از این افزایش موجب امراض٬ استرس فیزیولوژیکی٬ بیماری و حتی مرگ می‌شود. حرارت موجب یک سری سندرم کلینیکی هم شود. مبتلایان حرارتی٬ حرارت بدنشان از ۴۰.۶ درجه سانتیگراد بگذرد مرگ فرد را حتمی می‌سازد.

  مرگ و میرهای ناشی از افزایش حرارت در محیطهای شهری بزرگ بیشتر مشهود است در ۱۹۹۵ در شیکاگوی ایالات متحده بیش از ۵۰۰ نفر در نتیجه امواج حرارتی فصل تابستان جان خود را از دست داده اند. استعمال سوخت های فسیلی٬ تخریب جنگلها در ۱۰۰ سال گذشته میانگین حرارت جهانی را ۰.۶ درجه سانتیگراد افزایش داده است. متوسط حرارت مورد انتظار برای صد سال آینده بین ۱ تا ۳ درجه سانتگراد برآورد شده است

  منبع: وبسایت رشد

  عالي بسيارخوب متوسط ضعيف

  اين سايت تا كنون 1631105 بازديدكننده داشته است
  © تمامی حقوق این پایگاه
  متعلق به موسسه فرهنگی آموزشی
  امام حسین علیه السلام می باشد